20 Mart 2017 Pazartesi

dikiş makinesiAnnemin evinde iken, eski modellerden tıkır tıkır çalışan ve kolay kullanılan  bir dik makinemiz vardı. Annemin de ufak yardımları ile o makinede kendime yakası bağlamalı bir gömlek , bir de peluş yastıkçık dikmişliğim vardı.

Evde durdukça tabi kafa farklı çalışıyor. Şu eteğin kenarını mı değiştirsem, bu tulumun modeli böyle güzel de acaba şöyle bir de mi yapsam vs vs vs.. Tam bu sırada bir de kumaş pantolonlardan cebi ve paçası sökülenler de olunca; bahane hazır oldu :) Eve minnak bir dikiş makinesi aldııımm )Rowell marka RVL-101 model bir makina.. Kutuda hazır sarılı bir sürü bobin ve rengarek makaralar ile geliyor. Yedek iğne, iğneye iplik geçirme nesnesi ( ki işi daha zorlaştırıyor gibi geliyor bana :P ) , ayak pedalı ve elektrik kablosu da var tabii ki.. Pille ve ayak pedalsız da çalışabiliyor ancak ben biraz eski kafayım pedalla ve elektrikle kullanıyorum :D kontrolü daha kolay geliyor :)Üzerine hazır beyaz iplik takılı geldi. Beyazla dikilebilecek iki üç şey diktim sorun yok..
Sonra hadi dedim ip değiştirem.. Değiştirdim de.. doğru değiştirdim anıyorum.. ama deneme kumaşımı koyuyorum, alt dikiş ya topluyor ya da gevşek kalıyor.. Tansiyon ayarıyla oynadım; ipi başka türlü geçirdim ki yanlış olduğunu bile bile.. Olmadı..

Youtube efendiden alt bobin üst bobin değiştirme videolarını izledim, doğru takmışım dedim. Ama hadi dedim yine de deneyim bir dah söktüm baştan taktım.. Yine olmadı..

Neden sonra aklıma geldi ki; sorun belki de kumaştaydı makine yada ipte değil .. Vee haklı çıktım :D

Şimdi tıkır tıkır işliyor maşallah :))

Yeni hedefim boynerden aldığım kırrrmızıı bir tulum var, modeli çok severek aldım ama bu velet ile öne eğildikçe kullanımı zor olacak; ona bir ayar geçmek.. Bakalım neler çıkacak ortaya.. Bekleyin yavrularım geliyorumm :DDDD

Sevgiyle :)

2 yorum:

Bu konuda sen de bir şeyler söylemek ister misin ? Haydi durma sen de fikrini söyle :)