25 Nisan 2016 Pazartesi

Reflu ah reflu...
Ertuğrul doğduğu günden beri reflu sorunu yaşıyor. Biz hep patalojik bir reflu dedik ama doktorlara anlatamadık. Biz de de hata var gerçi, çocuk gastroentroloji ye gitmedik hemen..
4 ay bittiği sıralarda kilo persentili artık %2ye kadar düşünce yeter dedik gittik..

Gastrotuss baby diye bitkisel içerikli ve zor bulunan ithal bir şurup yazdı doktor. Firma ile iletişime geçip yakın eczanelerden birisine göndermesi ile ulaşabildik ilaca.

Hemen etkisi başladı. Kusmalar ciddi oranda azaldı, hatta gaz sancıları bile azaldı. ( aslında çocuğun midesi yandığı için kıvranıyor biz de gaz sanıyor idik muhtemel)


İlk başlangıç dozu günde 2 kaşık, her yemekten önce ve sonra birer kaşık olmaya başlayınca tekrar kontrole gittik.
İlaçlar değişti. Zantac şurup sabah aç 1 kaşık ( lansor kıvamında bir ilaç. Hap yerine şurup) , ve günde 4~5 gaviscon..

Bu ara yine yetmemeye başladı.. Akşam tekrar Zantac vermek zorunda kaldığım oluyor, gaviscon da günde 6~7 oluyor..

Midesi kötü olunca kuzum nasıl bağırıyor :( acı çeken kediler gibi.. :(

Reflu boğazda tahriş yaptığı bir gerçek. Bir de her yediğini kusan birisinin psikolojisini düşünün..
Reflusu olan duyduğum bütün çocuklar yeme sorunu yaşıyor. Puturlu gıdalara geçiş, çiğneme, kendi kendisine yeme genelde gecikiyor.

Reflu gelişim geriliği ne, gelişim geriliği reflu ye sebep olabiliyor...Yumurta tavuk hikayesi gibi biraz..

Semptomatik tedaviler az çok rahatlatıyor.. Bir de kalıcı tedavisi olsa artık... ( ameliyat harici yani )..

Bebeğinizin fışkırtarak kusmaları varsa, az bile yese her yemek sonrası sıkıntılı oluyorsa, arada yüzünü ekşitip oksuruyorsa lütfen ihmal etmeyin.
Bebeklikte fizyolojik reflu var, çok gelen sütü kusabiliyorlar. Bunu da umursamazlık yapmayın. Ihmal edilirse bir kaç ay sürecek bir sıkıntı yıllar sürebilir..

Sevgiyle..

12 yorum:

 1. Çok aydınlatıcı olmuş, teşekkürler :) sevgiler

  YanıtlaSil
 2. bebek bakımı çok dikkat istiyor , en korktuğum şey bu bebeğin sorununu ya anlayamazsam.. çok geçmiş olsun..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kayınvalidem "bebek konuşuncaya kadar çok çeker" der hep

   Sil
 3. Çok geçmiş olsun benim yeğenim de küçükken biraz fazla yerse filan hemen çıkartırdı, çok çektik:( üstelik reflü aklımıza gelmedi:( mesela gıdıklarsak filan da kusardı:) sonra geçti dilerim senin de geçer.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarim geçer ve çabuk gecer. Yegene de gecmis olsun.

   Sil
 4. Merhaba gastrotuss baby yi nereden temin ettiniz ogrenebilirmuyim acaba

  YanıtlaSil
 5. 6 ayligiz artık hiçbirşey yemek istemiyor biz de zantac kullanıyoruz 3 aydan sonra meme reddi başladı uykuda besledim ama şimdi iyice artı mı ne anlamadım neden bu iştahsızlık delircem ne meme ne mama biberon aşka almıyor kaşıkla zorla besliyorum biraz içmeden daha mide gazı geğirme oluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sabah aç karna zantac gün içinde de bir kaç kere gaviscon vermeyi deneyin. özellikle öğünlerden sonra. iştahsızlık Ertuğrul da hala var 4 yaş oldu nerdeyse.. :( kusmalar sancılar geçti şükür ama yemekler sıkınıtlı hala...

   Sil
 6. bizim çocuğumuzda da aynı sorunlar ve 14 aylık şuan maalesef burundan sonda ile besliyoruz. sadece gece uyurken mama alıyor. gündüz kesinlikle ağızdan bir şey kabul etmiyor. ne yapabiliriz acaba bu reflüyü geçirmek için.zantac matillium gaviscon lansor kullanmadığımız ilaç kalmadı çare varsa yardım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sadece gece de olsa sondasız yemek yiyebiliyorsa gündüz de yiyebilir gibi geliyor bana. belki biraz zaman alır ama sonunda başaracaktır siz de inanın.. bir diyetisyen ile görüşebilirsiniz belki ? ertuğrul hiç sonda kullanmadı püre veya muhallebi kıvamı da olsa ağızdan aldı hep gıdasını; o yüzden bilemiyorum sizin durumunuzda ne yapmak gerekir..üzgünüm :( ama bir çözüm bulursanız paylaşırsanız sevnirim. geçmiş olsun :(

   Sil

Bu konuda sen de bir şeyler söylemek ister misin ? Haydi durma sen de fikrini söyle :)