11 Nisan 2016 Pazartesi

Ülkem canım ülkem..

Siyasete pek bulaşmamaya çalışıyorum aklımca blogta.. Tırsıyorum napim elimde değil.. Ama artık bir kaç cümle etmek ihtiyacı hissettim..


Canım ülkem güzel ülkem ne hallere geldi içim yanıyor..

Kapı komşulardan hepsi farklı dinlere inanırken güllük gülistanlık geçinen halk; benim beyazım seninkinden  daha beyaz diye öldürecek birbirini..

Üstelik sınırlar o kadar keskin ki; farklı gibi görünen iki grupla aynı düşünceyi taşıyamazsın.. Misal; biz ailecek hem ( sadece özel gecelerde bile olsa ) Kur'an okur az buçuk namaz kılarız; hem Atatürk'ü severiz.. Ama şu an öyle bir inanış var ki; biraz dini inancı olan herkes sanki Atamdan nefret ediyor, veya Atatürk'ü seveceksen dinsiz olmalısın..


Kürt gelinler damatlar var ailemizde ve severiz onları. Kürt arkadaşlarımız var.. Onlarla konuşunca kimse kan kasın istemiyor. Ama toplumun geneline bakınca sanki hiç bir Türk yanında Kürt istemiyor, hiç bir Kürt Tüklere katlanamıyor..

Çok saygılı ,mahcup ( en azından bana öyle davranan ) { bu açıklamayı yapa ihtiyacı hissetmiş olmak bile acı } suriyeli mülteciler tanıyorum.. Diğer taraftan ben de hepsinden korkuyorum potansiyel bombacı diye..

Binada komşularımdan sadece birisi akedemik kariyer sahibi. Diğerleri ilk ve orta dereceli okulları bitirmişler. Ben hepsi ile selamlaşıp hal hatır sormaya çalışıyorum, ama biliyor musunuz bu eğitim seviyesi farkı bile bir ayrışmaya dönüşmüş durumda..


Klasik bir örnek var ya hani; bir deste çırayı bölmeye kalksan bölünmez ama parça parça incecik alırsan eline; paramparça yapabilirsin.. İşte tam da bu aşamadayız sanki... Eşi kendisi gibi düşünmüyor diye mahkemeye veriyor adam daha ne kadar bölünebiliriz ki!! Toplumun en küçük birimi aile bile paramparça..


Çocuk gelinler, kızlar okusun vs diye konuşulurken şimdi bir dini görevli çıkıp " 18 yaşındaki birisinin zinasına karşı çıkmıyorsan, 17 aylık bir bebeğe yapılan tecavüze karşı çıkman timsah gözyaşıdır" diyebiliyor.. Veya " oruçlu iken tecavüze uğrayanın orucu bozulmaz.." he tamam sağol tecavüz edilebilirim yani ne mutlu o lalaa...

Eskiden üvey babalardan kız anneleri korkardı, şimdi erkek çocuklara tecavüz edip barsaklarını koparabiliyor bir üvey baba, ve anne düştü diyerek götürüyor hastaneye.. Yada bir üvey anne oklava sokabiliyor çocukların makatına...

Bir şehit haberi ile ortalığı ayağa kaldırırken medya- halk, şimdi 1 ayda 400 şehit var kimsenin umurunda değil..Akan kan yerde kalıyor.. Üstelik bubi tuzaklarına bilerek yollanıyor eğitimli askerler..

İŞID ın özellikle İstanbul ve Antalya ağırlıklı ama Türkiye genelli bir kimyasal gaz saldırısı yapacağı konuşuluyor.. İsrail ABD vatandaşlarını çekiyor..

İnsanı ölümden eceli korurmuş.. Lakin tedirgin olmamak elde değil...

Lut kavmini tersten ilişkileri var eşcinsellik var diye toptan helak eden Rabbim; Peygamberime " senin ümmetinde toptan helak yapmayacağım" diye söz vermiş..

“Hâlbuki sen onların içinde iken Allah onlara azâb edecek değildi. Onlar istiğfâr ederken de Allah onlara azâb edici değildi.” (Enfal, 33)

Ebu Musa (ra) anlatıyor: ""Resûlullah (asm) buyurdular ki: 
"Allah Teâlâ Hazretleri (şu ayetle) ümmetim için bana iki eman indirdi: 
1. Sen aralarında olduğun müddetçe Allah onlara (umumi bir) azab vermeyecektir. 
2. Onlar istiğfarda bulundukları müddetçe, Allah onlara azab vermeyecektir" (Enfal, 33). 


“İşte (haddi aşarak ömrünü) isrâf eden ve Rabbinin âyetlerine îmân etmeyeni böyle cezâlandırırız.  Âhiretin azâbı ise, elbette daha şiddetli ve daha devamlıdır. Onlardan önce (yaşamış) olan nice nesilleri (böyle zulümleri sebebiyle) helâk edişimiz, kendilerini hâlâ yola getirmedi mi? (Hâlbuki) onların meskenlerinde dolaşıyorlar. Şübhe yok ki bunda, (doğru) akıl sâhibleri için nice ibretler vardır. Eğer Rabbin tarafından önceden verilmiş bir söz (bir hüküm) ve ta‘yîn edilmiş bir ecel (kıyâmet vakti) olmasaydı, (bunlara da azab) elbette (hemen) lâzım olurdu!” (Ta-Ha, 127-129)


İşte bu yüzdenmiş bu kadar zalimin hala hayatta olması, koca dünyanın bizim millet dahil helak olmaması...

Rab; kulları iyice darda kalıp "ya Rab nerdesin yetiş" diyince gelirmiş yardıma..


ya Rab, yetiş imdada, neredesin!!??...

Bu ülkenin bu kadar ayrışmasında kimin kimlerin emeği geçmişse...
Bu ülkenin bu kadar yozlaşmasında kimin kimlerin emeği geçmişse..
Bu gözleirn bu kadar kör, dillerin lâl olmasında kimin kimlerin emeği geçmişse..

Hepsi sana havale ya Rabbim..


9 yorum:

 1. Kalemine sağlık sevgili şapşik anne. İnsanların savaş zamanlarında psikolojileri bozulurmuş, sadece cephede savaşan askerler, komutanlar onların aileleri değil, sıradan insanların da psikolojisi bozuluyor, sanırım o yüzden şehit haberlerine duyarsızlık başladı. :( Yoksa dediğin gibi ortalık ayağa kalkardı.

  Her gün şehit, her gün şehit, insanlar başlarını kuma gömdüler böylece duymuyorlar:( ama ne zamana kadar böyle kalabilecekler?:(((

  Duana Aminnnnnnn diyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilmiyorum ki ne zaman silkinip yeter diyecek millet..

   Sil
  2. Bilmiyorum ki ne zaman silkinip yeter diyecek millet..

   Sil
 2. Ancak bukadar net ozetlenebilirdi bukadar kotu durumlar :(( mutsuzlugumuzu bahardan mevsim gecisinden saniyoruz guya halbuki ulke paramparca :(((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oğlumla oynayıp eğlenirken utanıyorum ateş düşmüş evlerde var diye....ne durumlara geldik...

   Sil
 3. Çok yerinde bir yazı olmuş. Siyaset zaten kirli bir mecra, özellikle ülkemizde, hiç o konuya girmemeli. Ancak yüz kızartan, mide bulandıran olaylar öyle arttı ki! Toptan helak yani tüm dünyadaki müslüman ümmetin helakı evet olmayacak ama Türkiye'deki bunca iğrençliğe elbet Allah'ın bir planı vardır...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah Rabbimiz çok bekletmez artık bizi..insanlar dinden soğuyor, bütün bunlar olabiliyorsa allah var mi sorulari artiyor...
   Elbet zalimler icin yasasin cehennem ki azabi cok.buyuk, ama burada da görelim bir seyler

   Sil
 4. siyaset hayatımızın içinde olsun istemiyoruz ki, ama öyle bir noktadaki.. memleketin en küçük bireyinin bile hayatına dokunuyor işte. nereden tutsan elinde kalıyor, normal bir yaşam hakkımız elimizden alınıyor :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet en küçükler bile etkileniyor,geçen gün okula yeni başlayan yeğenim yenge bugün burada bomba patlar mi diye sordu...:(

   Sil

Bu konuda sen de bir şeyler söylemek ister misin ? Haydi durma sen de fikrini söyle :)