14 Nisan 2017 Cuma

Ayakta Durma Sehpası


Kas gücü yetersiz, beyin hazır değil veya bir sebeple ayakta durmakta zorlanan çocuklar için bir destek..

Ayakta durmak istemeyen inatçı keçiler için birebir :))

Kullanılmayan kaslar erir, zayıflar. Bir hasar yoksa bile var hale gelir.

Ayakta durma sehpası biraz bu erimeyi önlemek amaçlı.

Vücudun bir harekete alışması için yapması gerekli. Örneğin kendi başına yürümeden önce binlerce adım atması gerekli imiş bacakların.. Vücut yaptıkça alışıyor, öğreniyor. Ayakta durma sehpası zorla da olsa vücudu ayakta tutarak beyine emir veriyor, öğretiyor, alıştırıyor..


Peki nasıl tutuyor ayakta..

Popoyu ve destekliyor..Dizleri önden destekliyor. Böylece dizleri kıvırıp kendisini aşağı almasını önlüyor..Göğüsten ve koltuk altlarından destek oluyor...
Ayakları yanlardan destekliyor...


Böylece küçük insan kişisinin vücudu ayakta duruyor.

Bu sehpayı çocuk kendisi yürütemiyor. Eliyle duvardan veya koltuktan vs destek alıp itebilir belki..Ama o kadar. Altındaki tekerlekler size rahatlık sağlıyor; ev içinde gezdirebiliyor olduğunuz yere getirebiliyorsunuz.

El hareketleri rahat ayakta durma sehpası ile. Çocuk ayakta durduğu sırada elinin yetişebileceği yerleri karıştırabiliyor.

Engelli çocuklar için , biraz daha açarsak bazı genetik sendromlu çocuklar veya serebral palsi vs gibi nörolojik sıkıntılı çocuklar için , kaza geçirmiş çocuklar için ayakta durma sehpası güzel bir icat..

Ayakta iken oyun oynama yemek yeme etkinlik yapma vs imkanı sağlayan masası da var..
Ayakta durma sehpaları daha farklı yapıda da olabiliyor. Daha elektronik olanları var; kas kullanımı daha sıkıntılı çocuklarda pasif hareket sağlayanlar var, kafasını tutmakta zorlanan çocuklar için kafayı da sabitleyenler var vs..

Hiç birinizin bu veya diğer tarz ayakta durma sehpalarına ihtiyaç duymayacağınız günler dilerim :)

Sevgiyle..

10 yorum:

 1. Tepkisi ne oldu oğluşun, zorlanmadan orada durdurabildin mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. normalde bir saar durup 5-10 dakika dinlenmesi tekrar girmesi lazım. biz henüz o aşamaya gelemedik. Bir süredir yürüme çabaları var diye ihmal etmiştim bir de; dün fizyoterapistimiz yürütme şu anda zara verir kaslarda kısalmalar var önce onu halledelim sehpaya devam dedi, biz de geri döndük. alışır umarım, alışacak başka şansı yok ..

   Sil
 2. hımm instada görmüştüm hadi işalllah faydalı olur robocop gibi olmuuş ne güzel şeyler buluyolar ya valla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D başta baya kötü hissetmiştim böyle bir şey kullanacak diye ama sandığımızdan iyiyiz hepimiz :)

   Sil
 3. Ben bu şekilde baya bir aşama kaydedeceğini düşünüyorum canm benm.Öncelikle ayakta durarak kasları kuvvetlenecek ki daha sonra adım atma egzersizleri yapılabilir bence.Ama basaracağına inaniyorum İNŞA ALLAH 💕😘 öp benim içn ertuşu bide onu çok sevdigimi söyle muhakkak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. oyy teşekkür ederiz özlem teyzesi..sabah 7 den beri uyanık olunca sızdı şimdi sıpam uyanınca artık :)

   Sil
 4. Üzüldüm bir an okuyunca ama en azından biraz ferahlamalarını sağlıyacak bir alet

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet . onun içinde olunca yatmaktan kurtuluyor,etrafı daha fazla görüyor,inceliyor.. Yine de sıkılıyor,bağlı olmak hoşuna gitmiyor sanırım.bir de tabi zorla ayakta tutulmak da istemiyor..

   Sil
 5. mrb bizde ayakta durma sehpasi kullaniyoruz 10 dkka sonra ayagim die agliyo cikarmm gerekiomu sizler ne kadr. tutuyosunuz acaba

  YanıtlaSil
 6. Şu an yarım saat tutuyoruz. Bir ortopedi doktoru yarım saatten fazlasının kasılmalarını artıracağını söyledi. tabi her çocukta farklıdır. ama açıkcası 10 dakika kısa gibi geldi. kaslar zorlandıkça güçlenecek derler ya hep spor yaparken de..fizyoterapistinize veya ortopediye sorsanız kı acaba ?

  YanıtlaSil

Bu konuda sen de bir şeyler söylemek ister misin ? Haydi durma sen de fikrini söyle :)