17 Mart 2016 Perşembe

Afo ~ dafo ~ kinezio bant ~ kum torbası

 Ertuğrul un ayak tabanı ve az biraz bilek kısmından eğikliği var doğuştan. Metatarsus adductus.. ( bununla ilgili bir yazı yazayım diyorum unutuyorum, atlamayım artık bari ) (yazdım efenim..buyrunuz buradan bakınız )

Artık yürümeye başlayınca ( henüz tek başına değil heveslenmeyin :) ) düzgün basması önemli. Ayak gelişimi için de, düzgün yürümesi için de..

İşte burada yardımcı fizik tedavi ürünleri devreye giriyor.
 Afo ~ dafo ayak bilek ortezleri, ayağın yürüme sırasında doğru konumlanması için kullanılıyor. Hemen ayak bileği hizasında biten çeşitleri de var, dize uzanan boyları da var. Hatta ekstra bir elastik kullanılanlar, eklemli olanlar, daha sert ve ya göreceli olarak biraz yumuşak olanlar..

Ertuğrul için yaklaşık 2 ay önce istedi fizyoterapistimiz. Ama ben erteledim. İtiraf ediyorum. Çocuğum 3 aydır hala yürüme konusunda tam koordinasyon yakalayamayınca anladım ki kaçış yok.. Bugün medikallere gidip fiyat soracağım. Ölçü alınınca ne kadar zamanda teslim ederler onu öğreneceğim. ..Kinezio bantları tanıyorsunuz aslında. Sporculara ağrıları olduğu zaman yapıştırıyorlar. Renk renk bantlar.
Bu bantlar kaslara etki ederek doğru pozisyonlarına geçmelerine yardım ediyor.
2~3 ay kadar kullanıp bırakmıştık. Tekrar başlıyoruz onlara da..Ayak bilek ağırlıkları, kum torbaları var. Çocuklar için daha ufak sevimli ve hafif :) Kas kuvvetlenmesi ve ağırlık aktarımı için kullanılıyor. En azından bizdeki kullanım amaçları böyle: ) 200g lık kum torbası ayak bileğine bağlanıyor ve böyle yürümesi isteniyor.

Umarım faydaları olur..

Bu istenilen materyallerin hepsini önümüzdeki günlerde tamamlamış olurum. Duruma göre yazarım belki yine..
Dua edin e mi :)


Sevgiyle..

6 yorum:

 1. A!:((Geçmiş olsun:((ama çaresi, çözümü varmış,bozmayın moralinizi, offf dertsiz, tasasız gün versin Allah hepimize...:(( amin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim :) bu ayak konusunda rahatım artık.. teee nerelerden nereye geldik bilseniz.. yazayım yazı şart oldu :P ama duanıza çoookkk büyük amin.. mevlan dermansız dert vermesin..

   Sil
 2. Büyük kısmını atlattınız sanırım. Tekrar geçmiş olsun. Sağlıklı, huzurlu günleri olsun miniğin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet; çoğu gitti azı kaldı sanırım.. bu dafo ne kadar kullanılacak henüz bilmiyorum ama bir kaç aydan uzun süreceğini zannetmiyorum.. sonra diğer çocuklar gibi koşup oynayacak oğlum da inşallah.. :) teşekkür ederiz :)

   Sil
 3. gecmis olsun, yolun sonuna gelmissiniz.. cogu bitmis azi kalmis cok sukur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet çok şükür :)) kimse yaşamasın bu gibi günleri.. ne böylesini ne daha kötüsünü.. :)

   Sil

Bu konuda sen de bir şeyler söylemek ister misin ? Haydi durma sen de fikrini söyle :)