8 Mart 2016 Salı

8 mart...




8 Mart dünya Kadınlar günü...Gün bitmeden bir yazı da ben yazayım ...Yetiştim sanırım :)

Emekçi kadınlar günü imiş ya hani günün asıl adı; bence iyi olmuş başındaki sıfatın düşmesi.. Emekçi olmayan kadın var mı ki.. Ev hanımı diye küçümsedikleri kadınlar olmasa erkalarını kim toplayacak erkeklerin acaba..



Yakın zamanda bir video gördüm sosyal medyada; bir adam , çocukları doğduktan sonra çalışmayı bırakmak zorunda kalan eşinin aile bütçesine katkısını hesaplamış.. ( yurt dışı kaynaklı tabii ki.. ) bakıcı, temizlikçi, aşçı vs.. Oldukça ciddi bir mebla çıkmış ortaya..

Sadece kanınlar gününde hatırlanan kadın sorunları da ayrı bir ironi tabi.. Bugün TV de bir programda gördüm; Pakistan islamabat bölgesinde tuğla işçiliği yapıyor kadınlar.. Yanlarında bebekleri ile..40 derece sıcaklıkta..





Veya yine bugün face te bir paylaşımda gördüm; haber eski olabilir ama bu yaşanmışlığı değiştirmiyor.... Suud bir baba, üstelik vaiz, 5 (evet beş) yaşındaki kızına tecavüz ediyor, işkenceler ile öldürüyor. Ve ceza almıyor.. ( aldığı cezayı cezadan saymıyorum )



Veya pek çok psikopat tarafından yıllarca hapis hayatı yaşatılan kadınlar.. 20 sene güneşi görmeyen var içlerinde...

Ülkemde kadının hali zaten içler acısı.. Herkes "kadın hakları, kadınlar bizim canımız," der.. Siyasiler "kadın hakları, kadın milletvekili sayısı " vs der.. ama hala çocuk gelinler var, hala töre cinayetleri var ört bas edilen.. Hala boşanmak isteyen bir kadının öldürülmesini yanlış bulmayan bir güruh var...


Üstelik kadınların içinde "dayak yediyse hak etmiştir" diyen; "kocam değil mi döver de sever de " diyenler var...

Gece 3 te sokakta ise aranıyordur diyen...
dolmuşta niye tek başına kalmış inseymiş diyen...
Mini etek giymişse aranıyordur diyen....


En anlamadığım konu da; bu ara pek gündeme geldi aslında sosyal medyada ama sesi duyulmadı annelerin.. Emzirmek gibi doğal bir süreci cinsellikle aynı cümlede anan tipler.. 

Emzirmek hem bizim hakkımız, hem bebeğimizin.. Sadece uçtaki kahverengiliği kapatan bir bluz giyen bir bayan sorun değil, bebeğini emziren bir anne mi sorun... bluz da sorun değil esasen tabi ki...kim ne isterse onu giyer..o da ayrı bir konu zaten..


Neyse işte.. Günümüz kutlu olsun bacılarım...

Kadının gücünü anladığı ve kontrolü eline aldığı;
Daha güzel günler görmek dileği ile...

10 yorum:

 1. Çok güzel konulara parmak basmışsın. Kadınlardan korktuklarından kadınları sindirmeye çalışıyorlar. Umudumuz aydınlık güzel yarınlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umudumuz aydınlık güzel yarınlar...

   Sil
  2. Umudumuz aydınlık güzel yarınlar...

   Sil
 2. Çok güzel konulara parmak basmışsın. Kadınlardan korktuklarından kadınları sindirmeye çalışıyorlar. Umudumuz aydınlık güzel yarınlar.

  YanıtlaSil
 3. O kadar çok yazmışlar ki bir sen bir ben yazmadım diyecektim ki :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahahahahahah :)))) walla ben de o yüzden yazdım kuğucum:)) yoktu aslında böyle bir yazı yazma niyetşm.resmen kıskançlık, eksik kalmayım dedim :D

   Sil
 4. Ben de yazmadım. Zaten ne yazacaksın ki? İnsanın kanını donduran haberler. Aklım almıyor. Kadının 365 gün çektiği çileyi 1 güne sığdırmak mümkünmü. Yani 1 günlük tatil. İnsanı kadın yada erkek değilde insan olarak değerlendirdiğimiz gün anlam bulacaktır belkide bu gün. Ama şimdilik benim için hiçbir anlam ifade etmiyor gerçeği söylemek gerekiyorsa. Neyse emeğinize sağlık bence çok güzel ve anlamlı bir yazı olmuş. Ben sizi Sevgili Cafe tigrisin başkattığı Sizin Şehriniz etkinliğinde mimledim :). Haber vereyim dedim :)) . Bakmak istersiniz diye düşündüm. Sevgilerimle..

  kurabiyecimiss.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. baktım siz de gördünüz :) teşekkür ederim tekrar çok mutlu oldum.. :)

   Sil
  2. Ben bu yorumu yazdıktan sonra gördüm yorumunuzu denk gelmiş :). Ben teşekkür ederim :)

   Sil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil

Bu konuda sen de bir şeyler söylemek ister misin ? Haydi durma sen de fikrini söyle :)